LF442, LF4426N, LF442ACH Selling Leads, Datasheet
MFG:ON Package Cooled:SOP-8/B D/C:08.09+
LF442, LF4426N, LF442ACH Datasheet download

Part Number: LF442
MFG: ON
Package Cooled: SOP-8/B
D/C: 08.09+
MFG:ON Package Cooled:SOP-8/B D/C:08.09+
LF442, LF4426N, LF442ACH Datasheet download

MFG: ON
Package Cooled: SOP-8/B
D/C: 08.09+
Want to post a buying lead? If you are not a member yet, please select the specific/related part number first and then fill the quantity and your contact details in the "Request for Quotation Form" on the left, and then click "Send RFQ".Your buying lead can then be posted, and the reliable suppliers will quote via our online message system or other channels soon.
TOP
PDF/DataSheet Download
Datasheet: LF442
File Size: 451473 KB
Manufacturer: NSC [National Semiconductor]
Download : Click here to Download
PDF/DataSheet Download
Datasheet: LF401
File Size: 369145 KB
Manufacturer: NSC [National Semiconductor]
Download : Click here to Download
PDF/DataSheet Download
Datasheet: LF401
File Size: 369145 KB
Manufacturer: NSC [National Semiconductor]
Download : Click here to Download
The LF442 dual low power operational amplifiers provide many of the same AC characteristics as the industry standard LM1458 while greatly improving the DC characteristics of the LM1458. The amplifiers have the same bandwidth, slew rate, and gain (10 k load) as the LM1458 and only draw one tenth the supply current of the LM1458. In addition the well matched high voltage JFET input devices of the LF442 reduce the input bias and offset currents by a factor of 10,000 over the LM1458. A combination of careful layout design and internal trimming guarantees very low input offset voltage and voltage drift. The LF442 also has a very low equivalent input noise voltage for a low power amplifier.
The LF442 is pin compatible with the LM1458 allowing an immediate 10 times reduction in power drain in many applications. The LF442 should be used where low power dissipation and good electrical characteristics are the major considerations.
Reliability Metrics
| Part Number | Process | EFR Reject | EFR Sample Size | PPM | LTA Rejects | LTA Device Hours | FITS | MTTF (Hours) |
| LF442ACN | BIFET | 0 | 12335 | 0 | 0 | 975000 | 4 | 276658912 |
| LF442CN | BIFET | 0 | 12335 | 0 | 0 | 975000 | 4 | 276658912 |
Design Tools
| Title | Size in Kbytes | Date | |||
| Amplifiers Selection Guide software for Windows | 8 Kbytes | 6-Mar-2007 | View |
If you have trouble printing or viewing PDF file(s), see Printing Problems. |
Application Notes
| Title | Size in Kbytes | Date | |
| AN-447: Protection Schemes for BI-FET Amplifiers and Switches | 76 Kbytes | 4-Nov-95 | Download |
If you have trouble printing or viewing PDF file(s), see Printing Problems. |
| Supply Min | 6 Volt |
| Supply Max | 36, 44 Volt |
| Gain Bandwidth | 1 MHz |
| Slew Rate | 1 Volts/usec |
| Offset Voltage max, 25C | 1, 5 mV |
| Max Input Bias Current | 3, 20 nA |
| Input OutputType | Not Rail to Rail |
| Supply Current Per Channel | 0.2, 0.15 mA |
| PowerWise Rating 2 | 200, 150 uA/MHz |
| Channels | 2 Channels |
| Output Current | 6.8 mA |
| Shut down | No |
| Special Features | Undefined |
| Voltage Noise | 35 nV/root(Hz) |
| Temperature Max | 70, 125 deg C |
| Temperature Min | 0, -55 deg C |
| Function | Op Amp |
| View Using Catalog | |



