0242.050UR
Fuses 250V .05A
product image
0242.050UR Picture
SeekIC No. : 00650869 Detail
0242.050UR: Fuses 250V .05A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0242.050UR
Quick Details
Current Rating : 0.05 Amp Voltage Rating : 250 Volts
Termination Style : SMD/SMT Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Body Material : Ceramic Dimensions : 8.4 mm L x 3.02 mm W
Packaging : Reel Product : Hazardous Area Fuse
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Body Material : Ceramic
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Current Rating : 0.05 Amp
Dimensions : 8.4 mm L x 3.02 mm W
Product : Hazardous Area Fuse
Parameters:
Technical/Catalog Information0242.050UR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Current 50mA
Voltage - Rated 250V
Package / Case0.331" L x 0.119" Dia (8.4mm x 3.02mm)