026TB32R101B1A1
Potentiometers 100ohms 20% Round Linear Res.
product image
026TB32R101B1A1 Picture
SeekIC No. : 001246153 Detail
026TB32R101B1A1: Potentiometers 100ohms 20% Round Linear Res.
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
026TB32R101B1A1
Mfg:
CTS Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Number of Turns : 1
Resistance : 100 Ohms Shaft Type : Round / Plain
Termination Style : Solder Lug Voltage Rating : 500 Volts
Power Rating : 5 Watts Tolerance : 20 %
Description
Element Type :
Mounting Style : Panel
Taper : Linear
Number of Turns : 1
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 20 %
Resistance : 100 Ohms
Product : Potentiometer
Shaft Type : Round / Plain
Voltage Rating : 500 Volts
Power Rating : 5 Watts
Parameters:
Technical/Catalog Information026TB32R101B1A1
VendorCTS Electrocomponents
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100
Power (Watts)5W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%
Package / CaseRound - 0.938" Dia x 0.469" H (23.83mm x 11.91mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length25.40mm