026Y220R5A0B1D
DescriptionThe 026Y220R5A0B1D is designed as one kind of industrial 15/16 (24mm) diameter, 5-watt, wirewound variable resistor device that has some points of features:(1)Dust-proof construction;(2)Water splash proof construction available;(3)5-watt power rating;(4)Superior resistance stability in...
product image
026Y220R5A0B1D Picture
SeekIC No. : 004204936 Detail
026Y220R5A0B1D: DescriptionThe 026Y220R5A0B1D is designed as one kind of industrial 15/16 (24mm) diameter, 5-watt, wirewound variable resistor device that has some points of features:(1)Dust-proof construction;(2)...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
026Y220R5A0B1D
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The 026Y220R5A0B1D is designed as one kind of industrial 15/16" (24mm) diameter, 5-watt, wirewound variable resistor device that has some points of features:(1)Dust-proof construction;(2)Water splash proof construction available;(3)5-watt power rating;(4)Superior resistance stability in temperature and environment change;(5)Tandem constructions available;(6)Bushing or twist tab mounting;(7)Available with pull-push and rotary power switches;(8)Excellent linearity performance;(9)RoHS compliant.
The electrical and mechanical specifications of the 026Y220R5A0B1D can be summarized as:(1)Resistance Range: Linear is 1 ohm through 25K ohms and Audio is 20 ohms through 10K ohms;(2)Resistance Tolerance: Standard is ±10% and Special is Tighter tolerance available in most resistance values;(3)Resistance Tapers: Standard is Linear or 20% audio and Special is Consult CTS;(4)Linearity: Standard is 3% linearity and Special is Consult CTS;(5)Operating Temperature: -30°C to +85°C;(6)Rotational Torque: Standard is 3/4 to 6 in. oz (54 - 432 gf-cm). If you want to know more information about the 026Y220R5A0B1D, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .