02SUR-32S
CONN RCPT SUR 2POS .8MM TIN
product image
02SUR-32S Picture
SeekIC No. : 004205042 Detail
02SUR-32S: CONN RCPT SUR 2POS .8MM TIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
02SUR-32S
Mfg:
JST Sales America Inc
  • Qty
  • 1~10
Description
Features:
• 3-point grip construction
• Super fine wires are applicable
    Applicable wire is of AWG #32 with only 0.38mm (.015") O.D.With this super fine wire, routing of wires is easy."
• Shrouded header
    The header is fully shrouded, but remains thin.
• Twin U-slot insulation displacement section
Parameters:
Technical/Catalog Information02SUR-32S
VendorJST Sales America Inc
CategoryConnectors
ColorNatural
Connector TypeReceptacle
Contact FinishTin
FeaturesClosed End
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Number of Rows1
Pitch0.031" (0.80mm)
Row Spacing-
PackagingBulk
Fastening Type-
Contact Finish Thickness-
Number of Positions 2
Wire TypeDiscrete
Contact TypeFemale Socket
Wire Gauge 32 AWG