0312.062MXCCP
Fuses 250V .062A FA 3AG CC PB-FREE
product image
0312.062MXCCP Picture
SeekIC No. : 00672517 Detail
0312.062MXCCP: Fuses 250V .062A FA 3AG CC PB-FREE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0312.062MXCCP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Current Rating : 2 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : 3AG Termination Style : Cartridge
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Glass
Packaging : Bulk Product : Axial Lead and Cartridge Fuses
Description
Dimensions :
Voltage Rating : 250 Volts
Packaging : Bulk
Product : Axial Lead and Cartridge Fuses
Termination Style : Cartridge
Fuse Type : Fast Acting
Current Rating : 2 Amps
Body Material : Glass
Fuse Size / Group : 3AG
Parameters:
Technical/Catalog Information0312.062MXCCP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Current 62mA
Voltage - Rated 250V
Package / Case3AG, 1 1/4" L x 1/4" Dia (31.8mm x 6.4mm)