04023A560GAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 25volts 5.6pF 2% C0G
product image
04023A560GAT2A Picture
SeekIC No. : 00870298 Detail
04023A560GAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 25volts 5.6pF 2% C0G
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
04023A560GAT2A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 56 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 25 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 56 pF
Tolerance : 2 %
Parameters:
Technical/Catalog Information04023A560GAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance56pF
Voltage - Rated 25V
Tolerance±2%
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C