04025A300JAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50volts 30pF 5% C0G
product image
04025A300JAT2A Picture
SeekIC No. : 00803573 Detail
04025A300JAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50volts 30pF 5% C0G
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
04025A300JAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 30 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 30 pF
Description
Features of the 04025A300JAT2A are:(1)Available in both vertical and horizontal mounting;(2)Open frame construction maximizes air flow cooling;(3)Total weight: 0.30 oz. (9.4 g), lower mass greatly reduces vibration and shock problems;(4)Industry standard SIP pin-out configuration;(5)Output over-voltage protection protects load from damaging voltages (>4.4V);(6)TUV certified to EN60950;(7)On-board input and output filter capacitor;(8)No minimum load requirement means no preload resistors required;(9)Input under-voltage lockout disables converter at low input voltage conditions;(10)Board and plastic components meet UL94V-0 flammability requirements.
The absolute maximum ratings of the 04025A300JAT2A can be summarized as:(1)Operating Temperature: -40 to 105 °C;(2)Storage Temperature: -55 to 125 °C;(3)Voltage at ON/OFF input pin (N, O options): -3 to 6.5 V;(4)Voltage at ON/OFF input pin (P option): -0.5 to Vin + 0.3 V;(5)Input Voltage Non-Operating: 6.0 V;(6)Input Voltage Operating: 3.0 to 5.5 V;(7)Input Voltage Operating Transient Protection: 7.0 V. And the electrical characteristics of this device can be summarized as:(1)Output Voltage Trim Range: 0.85 to 3.6 V;(2)Output Voltage Remote Sense Range: +10 %;(3)Output Over-Voltage Protection: 3.75 to 4.35 V;(4)Over-Temperature Shutdown: 120 °C;(5)Over-Temperature Shutdown Restart Hysteresis: 5 °C;(6)Semiconductor Junction Temperature: 125 °C;(7)Switching Frequency: 265 to 330 kHz;(8)Maximum Output Capacitance: 4,000 F. If you want to know more information such as the electrical characteristics about 04025A300JAT2A, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog Information04025A300JAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance30pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C