04025C471KAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 470pF 50volts X7R 10%
product image
04025C471KAT2A Picture
SeekIC No. : 00803359 Detail
04025C471KAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 470pF 50volts X7R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
04025C471KAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 470 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 470 pF
Description
Features of the 04025C471KAT2A are:(1)Available in both vertical and horizontal mounting;(2)Open frame construction maximizes air flow cooling;(3)Total weight: 0.30 oz. (9.4 g), lower mass greatly reduces vibration and shock problems;(4)Industry standard SIP pin-out configuration;(5)Output over-voltage protection protects load from damaging voltages (>4.4V);(6)TUV certified to EN60950;(7)On-board input and output filter capacitor;(8)No minimum load requirement means no preload resistors required;(9)Input under-voltage lockout disables converter at low input voltage conditions;(10)Board and plastic components meet UL94V-0 flammability requirements.
The absolute maximum ratings of the 04025C471KAT2A can be summarized as:(1)Operating Temperature: -40 to 105 °C;(2)Storage Temperature: -55 to 125 °C;(3)Voltage at ON/OFF input pin (N, O options): -3 to 6.5 V;(4)Voltage at ON/OFF input pin (P option): -0.5 to Vin + 0.3 V;(5)Input Voltage Non-Operating: 6.0 V;(6)Input Voltage Operating: 3.0 to 5.5 V;(7)Input Voltage Operating Transient Protection: 7.0 V.
The electrical characteristics of the 04025C471KAT2A can be summarized as:(1)No-Load Input Current (3.3 Vin): 80 to 105 mA;(2)Inrush Current Transient Rating: 0.1 A2s;(3)Recommended Input Fuse: 20 A;(4)Input Filter Capacitor Value: 40 F;(5)Recommended External Input Capacitance: 200 F.
Also there are some points of notes about 04025C471KAT2A that you should notice:(1)All pins are 0.025" (0.64mm) +/- 0.003 (0.076mm) square.; (2)All Pins: Material - Copper Alloy Finish - Tin over Nickel plate; (3)Vertical, horizontal, vertical with reverse pins and surface mount options (future) available; (4)Undimensioned components are shown for visual reference only; (5)All dimensions in inches (mm) Tolerances; (6)Weight: 0.30 oz. (9.4 g) typical; (7)Workmanship: Meets or exceeds IPC-A-610C Class II. If you want to know more information such as the electrical characteristics about 04025C471KAT2A, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog Information04025C471KAT2A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance470pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C