04025C562KAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 5600pF 50volts X7R 10%
product image
04025C562KAT2A Picture
SeekIC No. : 00808306 Detail
04025C562KAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 5600pF 50volts X7R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
04025C562KAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 5600 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 5600 pF
Description
The 04025C562KAT2A is designed as one kind of 16 amp, wide ouput range, non-Isolated DC/DC converter that is used predominately in DPA systems using a front end DC/DC high power brick and can be programmed to a variety of output voltages through the use of a single resistor. Features of this 04025C562KAT2A are:(1)Ultra-high efficiency, up to 94% full load, 95% half;(2)Delivers 16 amps of output current with minimal derating - no heatsink required;(3)Input voltage range: 3.0 - 5.5V;(4)Programmable output voltages from 0.85 - 3.6V;(5)Fixed frequency switching provides predictable EMI performance;(6)Fast transient response time;(7)On-board input and output filter capacitor;(8)No minimum load requirement means no preload resistors required;(9)Input under-voltage lockout disables converter at low input voltage conditions;(10)Industry standard size: 2.0" x 0.55" x 0.29 (50.8 x 14 x 7.3mm).
The absolute maximum ratings of the 04025C562KAT2A can be summarized as:(1)Operating Temperature: -40 to 105 °C;(2)Storage Temperature: -55 to 125 °C;(3)Voltage at ON/OFF input pin (N, O options): -3 to 6.5 V;(4)Voltage at ON/OFF input pin (P option): -0.5 to Vin + 0.3 V;(5)Input Voltage Non-Operating: 6.0 V;(6)Input Voltage Operating: 3.0 to 5.5 V;(7)Input Voltage Operating Transient Protection: 7.0 V.
The electrical characteristics of the 04025C562KAT2A can be summarized as:(1)No-Load Input Current (3.3 Vin): 80 to 105 mA;(2)Inrush Current Transient Rating: 0.1 A2s;(3)Recommended Input Fuse: 20 A;(4)Input Filter Capacitor Value: 40 F;(5)Recommended External Input Capacitance: 200 F. If you want to know more information such as the electrical characteristics about 04025C562KAT2A, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog Information04025C562KAT2A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance5600pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C