0402YJ100GBWTR\500
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
product image
0402YJ100GBWTR\500 Picture
SeekIC No. : 002996766 Detail
0402YJ100GBWTR\500: CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0402YJ100GBWTR\500
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Accu-P® Manufacturer: AVX Corporation
Logic Family : LPT Capacitance: 10pF
Voltage - Rated: 16V Tolerance: ±2%
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Features: RF, High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR) Size / Dimension: 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Description
Voltage - Rated: 16V
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Features: RF, High Q, Low Loss
Capacitance: 10pF
Series: Accu-P®
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Reel (TR)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max): 0.020" (0.50mm)
Tolerance: ±2%
Parameters:
Technical/Catalog Information0402YJ100GBWTR\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10pF
Voltage - Rated 16V
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C