0603-10NK
INDUCTOR RF WIREWOUND 10NH SMD
product image
0603-10NK Picture
SeekIC No. : 003456169 Detail
0603-10NK: INDUCTOR RF WIREWOUND 10NH SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0603-10NK
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 0603 Manufacturer: API Delevan Inc
Inductance: 10nH Current: 700mA
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: Ceramic Tolerance: ±10%
Maximum Operating Temperature : + 140 C Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 130 mOhm Max Q @ Freq: 31 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant: 4GHz Material - Core: Ceramic
Package / Case: 0.071" L x 0.045" W x 0.040" H (1.80mm x 1.14mm x 1.02mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Type: Ceramic
Shielding: Unshielded
Mounting Type: Surface Mount
Current: 700mA
Frequency - Self Resonant: 4GHz
Inductance: 10nH
Tolerance: ±10%
Material - Core: Ceramic
DC Resistance (DCR): 130 mOhm Max
Packaging: Tape & Reel (TR)
Q @ Freq: 31 @ 250MHz
Manufacturer: API Delevan Inc
Series: 0603
Package / Case: 0.071" L x 0.045" W x 0.040" H (1.80mm x 1.14mm x 1.02mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information0603-10NK
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10nH
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 700mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq31 @ 250MHz
Self Resonant Freq4GHz
DC Resistance (DCR)130.0 mOhm Max