06031A180FA12A
CAP CER 18PF 100V 1% NP0 0603
product image
06031A180FA12A Picture
SeekIC No. : 002960833 Detail
06031A180FA12A: CAP CER 18PF 100V 1% NP0 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
06031A180FA12A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 18pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 18pF
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated: 100V
Series: -
Tolerance: ±1%
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information06031A180FA12A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance18pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±1%
Lead Spacing-