06033C102JAT4A
CAP CER 1000PF 25V 5% X7R 0603
product image
06033C102JAT4A Picture
SeekIC No. : 002934889 Detail
06033C102JAT4A: CAP CER 1000PF 25V 5% X7R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
06033C102JAT4A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 25V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Voltage - Rated: 25V
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Temperature Coefficient: X7R
Tolerance: ±5%
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: -
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information06033C102JAT4A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 25V
Tolerance±5%
Temperature CoefficientX7R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-