06035J2R4AAWTR
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 2.4pF
product image
06035J2R4AAWTR Picture
SeekIC No. : 00906105 Detail
06035J2R4AAWTR: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 2.4pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
06035J2R4AAWTR
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 2.4 pF Tolerance : 0.05 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 0603 Case Code - mm : 1608
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 0603
Case Code - mm : 1608
Capacitance : 2.4 pF
Tolerance : 0.05 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog Information06035J2R4AAWTR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.4pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.05pF
Package / Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C