06035J3R6CAW
CAP THIN FILM 3.6PF 50V 0603
product image
06035J3R6CAW Picture
SeekIC No. : 002996587 Detail
06035J3R6CAW: CAP THIN FILM 3.6PF 50V 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
06035J3R6CAW
Quick Details
Series: Accu-F® Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 3.6pF Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±0.25pF Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 0603 (1608 Metric) Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Features: RF, High Q, Low Loss Propagation Delay Time : 28.3 ns
Packaging: Tape & Reel (TR) Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Description
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Features: RF, High Q, Low Loss
Voltage - Rated: 50V
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 3.6pF
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max): 0.029" (0.73mm)
Tolerance: ±0.25pF
Series: Accu-F®
Parameters:
Technical/Catalog Information06035J3R6CAW
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance3.6pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C