06036D225KAJ2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2.2UF 6.3volts 10% X5R
product image
06036D225KAJ2A Picture
SeekIC No. : 00898479 Detail
06036D225KAJ2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2.2UF 6.3volts 10% X5R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
06036D225KAJ2A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 0603 Case Code - mm : 1608
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Capacitance : 2.2 uF
Product : General Type MLCCs
Case Code - in : 0603
Case Code - mm : 1608
Voltage Rating : 6.3 Volts
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog Information06036D225KAJ2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case0603 (1608 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C