0603YG184ZAT2A
CAP CER 0.18UF 16V Y5V 0603
product image
0603YG184ZAT2A Picture
SeekIC No. : 002966012 Detail
0603YG184ZAT2A: CAP CER 0.18UF 16V Y5V 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0603YG184ZAT2A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.18µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: -
Capacitance: 0.18µF
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information0603YG184ZAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.18F
Voltage - Rated 16V
Tolerance-20%, +80%
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-