0805-5N6K
INDUCTOR RF WIREWOUND 5.6NH SMD
product image
0805-5N6K Picture
SeekIC No. : 003464310 Detail
0805-5N6K: INDUCTOR RF WIREWOUND 5.6NH SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0805-5N6K
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 0805 Manufacturer: API Delevan Inc
Inductance: 5.6nH Current: 600mA
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: Ceramic Maximum Operating Temperature : + 140 C
Tolerance: ±10% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 80 mOhm Max Q @ Freq: 65 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant: 5.5GHz Material - Core: Ceramic
Package / Case: 0.090" L x 0.068" W x 0.060" H (2.29mm x 1.73mm x 1.52mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Type: Ceramic
Shielding: Unshielded
Mounting Type: Surface Mount
Inductance: 5.6nH
Current: 600mA
Frequency - Self Resonant: 5.5GHz
DC Resistance (DCR): 80 mOhm Max
Tolerance: ±10%
Material - Core: Ceramic
Packaging: Tape & Reel (TR)
Q @ Freq: 65 @ 1GHz
Manufacturer: API Delevan Inc
Package / Case: 0.090" L x 0.068" W x 0.060" H (2.29mm x 1.73mm x 1.52mm)
Series: 0805
Parameters:
Technical/Catalog Information0805-5N6K
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5.6nH
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 600mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq65 @ 1GHz
Self Resonant Freq5.5GHz
DC Resistance (DCR)80.00 mOhm Max