08055J5R1CBTTR
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 5.1pF
product image
08055J5R1CBTTR Picture
SeekIC No. : 00870200 Detail
08055J5R1CBTTR: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 5.1pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055J5R1CBTTR
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 5.1 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Tolerance : 0.25 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Capacitance : 5.1 pF
Parameters:
Technical/Catalog Information08055J5R1CBTTR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance5.1pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0805 (2012 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C