08055J5R6BAWTR
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 5.6pF
product image
08055J5R6BAWTR Picture
SeekIC No. : 00898053 Detail
08055J5R6BAWTR: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 5.6pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055J5R6BAWTR
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 5.6 pF Tolerance : 0.1 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Tolerance : 0.1 pF
Capacitance : 5.6 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog Information08055J5R6BAWTR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance5.6pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.1pF
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C