08055K0R2AAWTR
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 0.2pF
product image
08055K0R2AAWTR Picture
SeekIC No. : 00904297 Detail
08055K0R2AAWTR: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 0.2pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055K0R2AAWTR
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 0.2 pF Tolerance : 0.05 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 60 PPM / C
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Capacitance : 0.2 pF
Tolerance : 0.05 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 60 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog Information08055K0R2AAWTR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.20pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.05pF
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C