08055K4R7AAWTR
CAP THIN FILM 4.7PF 50V 0805
product image
08055K4R7AAWTR Picture
SeekIC No. : 002996577 Detail
08055K4R7AAWTR: CAP THIN FILM 4.7PF 50V 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055K4R7AAWTR
Quick Details
Series: Accu-F® Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 4.7pF Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±0.05pF Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 0805 (2012 Metric) Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Features: RF, High Q, Low Loss Propagation Delay Time : 28.3 ns
Packaging: Tape & Reel (TR) Size / Dimension: 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Description
Tolerance: ±0.05pF
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Features: RF, High Q, Low Loss
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 4.7pF
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max): 0.029" (0.73mm)
Series: Accu-F®
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information08055K4R7AAWTR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4.7pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.05pF
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C