08055U0R5CAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 0.5pF
product image
08055U0R5CAT2A Picture
SeekIC No. : 00836178 Detail
08055U0R5CAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50V 0.5pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055U0R5CAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.5 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Tolerance : 0.25 pF
Capacitance : 0.5 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog Information08055U0R5CAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.50pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0805 (2012 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C