0RCN-70S10L
DescriptionThe 0RCN-70S10L is isolated DC/DC converters that operate from a nominal 48 V DC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. 0RCN-70S10L is provided in an industry standard quarter-brick package. The features of 0RCN-70S10L can be summarized as...
product image
0RCN-70S10L Picture
SeekIC No. : 004206587 Detail
0RCN-70S10L: DescriptionThe 0RCN-70S10L is isolated DC/DC converters that operate from a nominal 48 V DC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. 0RCN-70S10L is provid...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCN-70S10L
Description
The 0RCN-70S10L is isolated DC/DC converters that operate from a nominal 48 V DC source.  The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. 0RCN-70S10L is provided in an industry standard quarter-brick package.
The features of 0RCN-70S10L can be summarized as:(1)Industry standard quarter-brick package ; (2)Up to 500 W at 96.5% efficiency ; (3)1500 V isolation ; (4)Safety Agency Approvals.
The electrical characteristics of the 0RCN-70S10L are:(1)input voltage range:36V to 55V;(2)input current(no load):165mA;(3)input current(full load):15A;(4)reflected ripple current(rms):5mA;(5)over-voltage lockout:57.5V;(6)output current:0A to 70A;(7)output power:500W;(8)load regulation:0.25V;(9)ripple and noise(pk-pk):160mV;(10)load capacitance:0uF to 3000uF;(11)output voltage:9.4V;(12)input voltage:48V;(13)max. output current:70A;(14)max. output power:500W;(15)typical efficiency:96.5%.