0RCR-15T08H
DescriptionThe 0RCR-15T08H is isolated DC/DC onverter that operates from a nominal 48 VDC source. The device use a half bridge power train to provide isolation and step down. It provided in an industry standard eighth -brick package. The features of 0RCR-15T08H can be summarized as:(1)Isolated; (...
product image
0RCR-15T08H Picture
SeekIC No. : 004206588 Detail
0RCR-15T08H: DescriptionThe 0RCR-15T08H is isolated DC/DC onverter that operates from a nominal 48 VDC source. The device use a half bridge power train to provide isolation and step down. It provided in an indus...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCR-15T08H
Description
The 0RCR-15T08H is isolated DC/DC onverter that operates from a nominal 48 VDC source. The device use a half bridge power train to provide isolation and step down. It provided in an industry standard eighth -brick package.
The absolute maximum ratings of 0RCR-15T08H are:(1)Input Voltage (continuous):-0.3V to 100 V; (2)Remote On/Off:-0.3V to 100V; (3)Ambient Temperature:-40 °C to 85 °C; (4)Storage Temperature:-55 °C to 125 °C.
The electrical characteristics of the 0RCR-15T08H are:(1)output voltage:8V;(2)input voltage:36V to 75V;(3)max.output current:15A;(4)max.output power:130W;(5)typical efficiency:95%;(6)input current(full load):3A;(7)input current(no load):45mA;(8)output current:0mA to 15mA;(10)ripple and noise(rms):15mV to 20mV;(11)ripple and noise(pk-pk):90mV  to 100mV.