0RCY-50T12X
DescriptionThe 0RCY-50T12X is isolated dc/dc converter that operates from a wide input range (36 Vdc - 75 Vdc). 0RCY-50T12X is provided in an industry standard 1/8 brick package. The features of 0RCY-50T12X can be summarized as:(1)Isolated; (2)Output Over-Voltage Shutdown; (3)High Efficiency; (4...
product image
0RCY-50T12X Picture
SeekIC No. : 004206600 Detail
0RCY-50T12X: DescriptionThe 0RCY-50T12X is isolated dc/dc converter that operates from a wide input range (36 Vdc - 75 Vdc). 0RCY-50T12X is provided in an industry standard 1/8 brick package. The features of 0...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCY-50T12X
Description
The 0RCY-50T12X is isolated dc/dc converter that operates from a wide input range (36 Vdc - 75 Vdc). 0RCY-50T12X is provided in an industry standard 1/8 brick package.
The features of 0RCY-50T12X can be summarized as:(1)Isolated; (2)Output Over-Voltage Shutdown; (3)High Efficiency; (4)OCP/SCP; (5)High Power Density; (6)Over Temperature Protection; (7)Fixed Frequency (330 kHz); (8)Low Cost ; (9)Input Under-Voltage Lockout; (10)Output Voltage Trim; (11)Pre-bias Start Up; (12)UL60950-1 Recognized (UL/cUL); (13)Positive/Negative Remote Sense; (14)Basic Insulation; (15)Remote On/Off.
The absolute maximum ratings of 0RCY-50T12X are:(1)Input Voltage (continuous):-0.3V to 80V; (2)Remote On/Off:-0.3V to 18V; (3)I/O Isolation Voltage:1500V; (4)Input to Each Output Resistance:10Mohm; (5)Ambient Temperature:-40 °C to 85 °C; (6)Storage Temperature:-55 °C to 125 °C.
The electrical characteristics of the 0RCY-50T12X are:(1)output voltage:12V;(2)input voltage:-0.3V to 80V;(3)max.output current:6A;(4)max.output power:72W;(5)typical efficiency:92%;(6)input current(full load):8.5A;(7)input current(no load):50mA to 100mA;(8)remote off input current:20mA to 30mA.