0RP2-40E1A0G
CONV DC/DC .6-5.0V 40A 5-13.8VIN
product image
0RP2-40E1A0G Picture
SeekIC No. : 003778696 Detail
0RP2-40E1A0G: CONV DC/DC .6-5.0V 40A 5-13.8VIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RP2-40E1A0G
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Series: xRP2-40E1A0 Manufacturer: Bel Fuse Inc
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 5V Voltage - Input (Max): 13.8V
Voltage - Output 1: 0.6 ~ 5 V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 40A
Power (Watts) - Manufacture Series: 200W Supply Voltage - Max : 3.6 V
Voltage - Isolation: - Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 15-DIP Module
Size / Dimension: 1.45" L x 1.10" W x 0.50" H (36.8mm x 27.9mm x 12.7mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Input (Min): 5V
Efficiency: 87%
Voltage - Input (Max): 13.8V
Power (Watts) - Manufacture Series: 200W
Current - Output (Max): 40A
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Voltage - Output 1: 0.6 ~ 5 V
Series: xRP2-40E1A0
Package / Case: 15-DIP Module
Size / Dimension: 1.45" L x 1.10" W x 0.50" H (36.8mm x 27.9mm x 12.7mm)