10022753-026LF
FFC / FPC Connectors 26 POS VERT RECPT
product image
10022753-026LF Picture
SeekIC No. : 002164961 Detail
10022753-026LF: FFC / FPC Connectors 26 POS VERT RECPT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10022753-026LF
Mfg:
FCI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : Free Hanging Pitch : 2.54 mm
Number of Positions / Contacts : 26 Mounting Angle : Vertical
Mounting Style : Wire Housing Material : Polypropylene
Contact Material : Copper Alloy Contact Plating : Tin
Voltage Rating : 500 V Current Rating : 2 A
Description
Mounting Angle : Vertical
Contact Material : Copper Alloy
Product Type : Free Hanging
Mounting Style : Wire
Contact Plating : Tin
Number of Positions / Contacts : 26
Voltage Rating : 500 V
Pitch : 2.54 mm
Current Rating : 2 A
Housing Material : Polypropylene
Parameters:
Technical/Catalog Information10022753-026LF
VendorFCI
CategoryConnectors
Connector TypeTop and Bottom Contacts
FeaturesLatch Lock
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Number of Positions 26
PackagingTray
Pitch0.100" (2.54mm)