10022753-112LF
FFC / FPC Connectors 12 POS VERT RECPT
product image
10022753-112LF Picture
SeekIC No. : 002164915 Detail
10022753-112LF: FFC / FPC Connectors 12 POS VERT RECPT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10022753-112LF
Quick Details
Product Type : Free Hanging Pitch : 2.54 mm
Number of Positions / Contacts : 12 Mounting Angle : Vertical
Mounting Style : Wire Housing Material : Polypropylene
Contact Material : Copper Alloy Contact Plating : Tin
Voltage Rating : 500 V Current Rating : 2 A
Mounting Style : Wire
Contact Plating : Tin
Number of Positions / Contacts : 12
Voltage Rating : 500 V
Pitch : 2.54 mm
Current Rating : 2 A
Housing Material : Polypropylene
Parameters:
Technical/Catalog Information10022753-112LF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Number of Positions 12
PackagingTray
Pitch0.100" (2.54mm)