10056844-114LF
Headers & Wire Housings 14 POS VERTICAL THROUGH MNT
product image
10056844-114LF Picture
SeekIC No. : 002235744 Detail
10056844-114LF: Headers & Wire Housings 14 POS VERTICAL THROUGH MNT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10056844-114LF
Mfg:
FCI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : Headers - Shrouded Series : Quickie
Pitch : 2.54 mm Number of Positions / Contacts : 14
Number of Rows : 2 Mounting Style : Through Hole
Contact Plating : Gold
Description
Contact Gender :
Contact Plating : Gold
Number of Rows : 2
Number of Positions / Contacts : 14
Mounting Style : Through Hole
Product Type : Headers - Shrouded
Pitch : 2.54 mm
Series : Quickie
Parameters:
Technical/Catalog Information10056844-114LF
VendorFCI
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeHeader, Shrouded
Contact FinishGold, GXT?
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing0.100" (2.54mm)
PackagingTube
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30in (0.76m)