10061913-100CLF
PCI Express / PCI Connectors 36 POS SMT CONN
product image
10061913-100CLF Picture
SeekIC No. : 002149717 Detail
10061913-100CLF: PCI Express / PCI Connectors 36 POS SMT CONN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10061913-100CLF
Mfg:
FCI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series : PCI Express Product Type : PCI Express
Number of Positions / Contacts : 36 Mounting Style : SMD/SMT
Termination Style : Solder Housing Material : Nylon, High Temperature Glass Filled
Contact Material : Copper Alloy Contact Plating : Gold over Nickel
Description
Mounting Angle :
Series : PCI Express
Product Type : PCI Express
Termination Style : Solder
Housing Material : Nylon, High Temperature Glass Filled
Contact Material : Copper Alloy
Contact Plating : Gold over Nickel
Number of Positions / Contacts : 36
Mounting Style : SMD/SMT
Parameters:
Technical/Catalog Information10061913-100CLF
VendorFCI
CategoryConnectors
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypePCI Express
Contact FinishGold
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Card Specific, Ramp
Number of Positions 36
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
PackagingTray
ColorBlack
Contact Finish Thickness30in (0.76m)