10075025-G01-10ULF
Headers & Wire Housings SHROUDED 2 ROW VERT THRU HOLE 10POS
product image
10075025-G01-10ULF Picture
SeekIC No. : 002233207 Detail
10075025-G01-10ULF: Headers & Wire Housings SHROUDED 2 ROW VERT THRU HOLE 10POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10075025-G01-10ULF
Mfg:
FCI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : Headers - Shrouded Series : Basics+
Pitch : 2 mm Number of Positions / Contacts : 10
Number of Rows : 2 Mounting Style : Through Hole
Contact Plating : Gold
Description
Contact Gender :
Contact Plating : Gold
Number of Rows : 2
Number of Positions / Contacts : 10
Pitch : 2 mm
Mounting Style : Through Hole
Product Type : Headers - Shrouded
Series : Basics+
Parameters:
Technical/Catalog Information10075025-G01-10ULF
VendorFCI
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeHeader, Shrouded
Contact FinishGold, GXT?
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows2
Pitch0.079" (2.00mm)
Row Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingTube
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30in (0.76m)