10MQ040N
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 40 Volt
product image
10MQ040N Picture
SeekIC No. : 00194915 Detail
10MQ040N: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 40 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10MQ040N
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 1.5 A Max Surge Current : 120 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.62 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMA (DO-214AC)
Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 40 V
Packaging : Bulk
Max Surge Current : 120 A
Package / Case : SMA (DO-214AC)
Forward Continuous Current : 1.5 A
Forward Voltage Drop : 0.62 V