12061C471KAZ2A
CAP CER 470PF 100V 10% X7R 1206
product image
12061C471KAZ2A Picture
SeekIC No. : 002960726 Detail
12061C471KAZ2A: CAP CER 470PF 100V 10% X7R 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12061C471KAZ2A
Quick Details
Series: FLEXITERM® Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 470pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Boardflex Sensitive
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Lead Spacing: - Features: Soft Termination
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 470pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated: 100V
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Applications: Boardflex Sensitive
Features: Soft Termination
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: FLEXITERM®
Parameters:
Technical/Catalog Information12061C471KAZ2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance470pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
FeaturesBoardflex Sensitive Applications
Lead Spacing-