12061C472KAT9A
CAP CER 4700PF 100V 10% X7R 1206
product image
12061C472KAT9A Picture
SeekIC No. : 002966154 Detail
12061C472KAT9A: CAP CER 4700PF 100V 10% X7R 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12061C472KAT9A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 4700pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: BulkAlternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 4700pF
Voltage - Rated: 100V
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series: -
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information12061C472KAT9A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
PackagingBulk
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-