12061C562JAT4A
CAP CER 5600PF 100V 5% X7R 1206
product image
12061C562JAT4A Picture
SeekIC No. : 002929348 Detail
12061C562JAT4A: CAP CER 5600PF 100V 5% X7R 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12061C562JAT4A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 5600pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Tolerance: ±5%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated: 100V
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series: -
Capacitance: 5600pF
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information12061C562JAT4A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance5600pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
Lead Spacing-