12101A272FA12A
CAP CER 2700PF 100V 1% NP0 1210
product image
12101A272FA12A Picture
SeekIC No. : 002930855 Detail
12101A272FA12A: CAP CER 2700PF 100V 1% NP0 1210
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12101A272FA12A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 2700pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated: 100V
Capacitance: 2700pF
Series: -
Tolerance: ±1%
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information12101A272FA12A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2700pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±1%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-