12101C105MAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1.0UF 100volts 20% X7R
product image
12101C105MAT2A Picture
SeekIC No. : 00810598 Detail
12101C105MAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1.0UF 100volts 20% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12101C105MAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 100 Volts
Product : General Type MLCCs
Tolerance : 20 %
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Capacitance : 1 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information12101C105MAT2A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±20%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C