12101C472KAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 4700PF 100volts 10% X7R
product image
12101C472KAT2A Picture
SeekIC No. : 00847757 Detail
12101C472KAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 4700PF 100volts 10% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12101C472KAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 4700 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 100 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 4700 pF
Product : General Type MLCCs
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Parameters:
Technical/Catalog Information12101C472KAT2A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C