12103G125ZAT2A
CAP CER 1.2UF 25V Y5V 1210
product image
12103G125ZAT2A Picture
SeekIC No. : 002925972 Detail
12103G125ZAT2A: CAP CER 1.2UF 25V Y5V 1210
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12103G125ZAT2A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.2µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 25V Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Voltage - Rated: 25V
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: -
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance: 1.2µF
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information12103G125ZAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.2F
Voltage - Rated 25V
Tolerance-20%, +80%
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-