1210R-472J
RF Inductors 4.7uH 5%
product image
1210R-472J Picture
SeekIC No. : 001210459 Detail
1210R-472J: RF Inductors 4.7uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-472J
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 352 mAmps Maximum DC Resistance : 1.5 Ohms
Self Resonant Frequency : 45 MHz Q Minimum : 30
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Inductance : 4.7 uH
Q Minimum : 30
Maximum DC Resistance : 1.5 Ohms
Self Resonant Frequency : 45 MHz
Maximum DC Current : 352 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-472J
VendorAPI Delevan, Inc. (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±5%
PackagingDigi-Reel?
TypeFerrite Core
Current 352mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Self Resonant Freq45MHz
DC Resistance (DCR)1.500 Ohm Max