1210R-473J
RF Inductors 47uH 5%
product image
1210R-473J Picture
SeekIC No. : 001211299 Detail
1210R-473J: RF Inductors 47uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-473J
Mfg:
API Delevan
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 163 mAmps Maximum DC Resistance : 7 Ohms
Self Resonant Frequency : 13 MHz Q Minimum : 30
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1210 (3225 metric)
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 30
Maximum DC Resistance : 7 Ohms
Inductance : 47 uH
Self Resonant Frequency : 13 MHz
Maximum DC Current : 163 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-473J
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 163mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Self Resonant Freq13MHz
DC Resistance (DCR)7.000 Ohm Max