1210R-562J
RF Inductors 5.6uH 5%
product image
1210R-562J Picture
SeekIC No. : 001216264 Detail
1210R-562J: RF Inductors 5.6uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-562J
Quick Details
Inductance : 5.6 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 341 mAmps Maximum DC Resistance : 1.6 Ohms
Self Resonant Frequency : 42 MHz Q Minimum : 30
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 30
Maximum DC Resistance : 1.6 Ohms
Self Resonant Frequency : 42 MHz
Inductance : 5.6 uH
Maximum DC Current : 341 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-562J
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5.6H
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 341mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Self Resonant Freq42MHz
DC Resistance (DCR)1.600 Ohm Max