1210R-563J
RF Inductors 56uH 5%
product image
1210R-563J Picture
SeekIC No. : 001214631 Detail
1210R-563J: RF Inductors 56uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-563J
Quick Details
Inductance : 56 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 152 mAmps Maximum DC Resistance : 8 Ohms
Self Resonant Frequency : 11 MHz Q Minimum : 30
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 30
Self Resonant Frequency : 11 MHz
Inductance : 56 uH
Maximum DC Resistance : 8 Ohms
Maximum DC Current : 152 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-563J
VendorAPI Delevan, Inc. (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±5%
PackagingDigi-Reel?
TypeFerrite Core
Current 152mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Self Resonant Freq11MHz
DC Resistance (DCR)8.000 Ohm Max