1210R-682J
RF Inductors 6.8uH 5%
product image
1210R-682J Picture
SeekIC No. : 001209600 Detail
1210R-682J: RF Inductors 6.8uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-682J
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 321 mAmps Maximum DC Resistance : 1.8 Ohms
Self Resonant Frequency : 40 MHz Q Minimum : 30
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 30
Maximum DC Current : 321 mAmps
Maximum DC Resistance : 1.8 Ohms
Inductance : 6.8 uH
Self Resonant Frequency : 40 MHz
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-682J
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 321mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Self Resonant Freq40MHz
DC Resistance (DCR)1.800 Ohm Max