1210R-683J
RF Inductors 68uH 5%
product image
1210R-683J Picture
SeekIC No. : 001210030 Detail
1210R-683J: RF Inductors 68uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-683J
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 144 mAmps Maximum DC Resistance : 9 Ohms
Self Resonant Frequency : 10 MHz Q Minimum : 30
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1210 (3225 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 30
Inductance : 68 uH
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Package / Case : 1210 (3225 metric)
Maximum DC Resistance : 9 Ohms
Maximum DC Current : 144 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-683J
VendorAPI Delevan, Inc. (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±5%
PackagingDigi-Reel?
TypeFerrite Core
Current 144mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)9.000 Ohm Max