1210SC102KAT9A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1500volts 1000pF 10% X7R
product image
1210SC102KAT9A Picture
SeekIC No. : 00831493 Detail
1210SC102KAT9A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1500volts 1000pF 10% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210SC102KAT9A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 1000 pF Tolerance : 10 %
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 1000 pF
Voltage Rating : 1.5 KVolts
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog Information1210SC102KAT9A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Tolerance±10%
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C