1210SC181KAT1A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1.5KVolts 180pF 10% X7R
product image
1210SC181KAT1A Picture
SeekIC No. : 00878791 Detail
1210SC181KAT1A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1.5KVolts 180pF 10% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210SC181KAT1A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 180 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1.5 KVolts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Product : High Voltage MLCCs
Capacitance : 180 pF
Voltage Rating : 1.5 KVolts
Parameters:
Technical/Catalog Information1210SC181KAT1A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance180pF
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C