1210SC272MAT1A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1500volts 2700pF 20% X7R
product image
1210SC272MAT1A Picture
SeekIC No. : 00805955 Detail
1210SC272MAT1A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1500volts 2700pF 20% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210SC272MAT1A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 2700 pF Tolerance : 20 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Tolerance : 20 %
Capacitance : 2700 pF
Parameters:
Technical/Catalog Information1210SC272MAT1A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance2700pF
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Tolerance±20%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C